Živali in ekološka hrana

Živali imajo velik pomen v našem življenju tudi, kar se tiče prehranjevanja. Ravno zato pa je vedno bolj pomembno s čim hranimo živali. Dandanes se glede hranjenja živali dogaja marsikaj. Hrana za živali je lahko polna konzervansov, umetnih barvil, dodatkov.

Če pa se kmetija odloči za ekološko kmetovanje, to enostavno pomeni, da se morajo živali krmiti z ekološko hrano, zdravo hrano. To pa za sabo prinese veliko dejavnikov. Kmetija mora tako celotno organizacijo in vodenje dela prilagoditi ekološkim standardom. To pa ni lahko. Tako mora kmetija izpolnjevati vse pogoje od pašnikov, do vode in samih izdelkov za krmljenje. Vse mora biti po standardu ekološkega kmetovanja. To je velik korak naprej. In potrebno je ogromno dela, zato se mora družina skupaj odločiti za ta korak, saj zahteva več ljudi.

Ko pa kmetija doseže vse te kriterije, pa je dosegla ogromno. Saj takrat vemo, da živali na tej kmetiji, dajejo ekološko mleko, ekološka jajca in konec koncev ekološke pridelke. Ampak kot ste videli, da pridemo do zdravih izdelkov se začne že pri samih pašnikih in živalih. Za kmetije, ki so ekološke je to velik napor in veliko dela. Saj ji velikokrat lahko ponagaja narava in ustvariti izdelke brez umetnih dodatkov potrebuje veliko časa in včasih tudi začeti od začetka. In takrat morajo še naprej skrbeti, da delujejo po standardih te kmetije, ampak je veliko težje.

Tu pa potem pridemo do dejstev, zakaj je ekološka hrana dražja?
Enostavno se stroškovno ne izide, saj kmetovalci, ki uporabljajo umetna gnojila, barvila itd. pridejo veliko ceneje, hitreje in z manj napora z izdelki na trg. Že če same pašnike pognojijo z umetnimi gnojili, trava raste hitreje in že začetni korak je lažji ampak neekološki, saj živali ne jedo ekološke hrane in tako se veriga nadaljuje in tudi končni izdelek takega kmetovanja ni ekološki.

Tako vemo, da je ekološka hrana za živali še kako pomembna, saj zaradi tega dobimo kvalitetne izdelke za naše zdravje glede prehrane. V prihodnosti bo zdrav način življenja vedno bolj pomemben in tako tudi naše prehranjevanje. Ekološke kmetije bodo imele pomembno vlogo v prehranjevalni verigi in verjamem, da bodo samo še bolj uspevale in v končni fazi premagale velike industrijske obrate konvencionalnih izdelkov.