Poročni prstani – kako izbrati prave?

Pomemben del vsake poroke predstavljajo poročni prstani. Obstaja veliko materialov, iz katerih so lahko izdelani, vse od klasičnega rumenega ali belega zlata, do srebra in mešanice več različnih kovin. Poročni prstani so lahko v sijajni, mat ali kombinirani izvedbi. Če si par to želi, lahko zlatar po njunih željah v prstana vgravira posebno sporočilo, ki je lahko bolj osebne ali šaljive narave. Veliko parov se odloča za vgraviranje posvetila, simbola ali imena in datuma poroke. To daje poročnemu prstanu najbolj osebno noto in je tisto, kar vas bo vedno spominjalo na poročni dan.

Poročna prstana nosita v sebi simboliko povezanosti med dvema srcema, večne združitve in ljubezni para. Sta nekaj, kar bo zakonca za vedno spominjalo na najbolj čaroben dan v njunem življenju, to ej poročni dan. Med ženskim in moškim prstanom mora biti določena podobnost, vendar ni nujno, da sta popolnoma enaka. Zelo značilno za ženske poročne prstane je, da so okrašeni z manjšim kamnom, moški poročni prstani pa so bolj ravnih in gladkih linij ter nimajo posebnih okraskov. Seveda pa je vse odvisno od tega, kakšen okus imata zaljubljenca.

Gravura je običajen del poročnega prstana. Vsakič, ko preberete, kaj je vgravirano v prstanu, vas bo to spomnilo na poročni dan in obudilo čustva zaljubljenosti, ljubezni in pripadnosti drug drugemu. Poročni prstani imajo najpogosteje vgraviran poročni datum ali začetnici imen partnerjev. Moderni poročni prstani vsebujejo tudi daljša posvetila ali ljubezenske pesmi, razdeljene v dva dela – na vsakem prstanu je po en verz. Kdor želi prebrati pesem v celoti, mora imeti pred seboj oba poročna prstana. Starodavni običaji pravijo, da iz ljubezni podarjenega prstana ne smemo kupiti na petek, saj bi to zakonu prineslo nesrečo. Poročni prstan med obredom v cerkvi ne sme pasti na tla – tudi to bi po ljudskem izročilu pomenilo nesrečo.